chwileczkę...

Jak inteligenty dom pomaga w oszczędnościach?

Nowoczesne rozwiązania mogą obniżyć twoje rachunki o nawet 20 %. Coraz więcej Polaków stosuje je w praktyce. To inwestycja, która w przyszłości zwróci się ze sporą nawiązką.

Budowa domu to olbrzymia inwestycja. Często to najważniejsza i największa budowa, na którą decydujemy się w swoim życiu. Warto już na wstępie przewidzieć, jakie będą koszty utrzymania naszego lokum, by spróbować je zminimalizować dzięki stosowaniu nowoczesnych rozwiązań.

Automatyka domowa

Jednym z nich jest automatyka domowa – specjalne czujniki monitorują temperaturę wewnątrz domu oraz poziom nasłonecznienia oraz ilość stopni Celsujsza na zewnątrz – która polega na odpowiednim sterowaniu elektrycznymi roletami, żaluzjami czy okiennicami.

Gdy je zautomatyzujesz, pojęcie utraty ciepła stanie się w twoim domu zupełnie obce. To rozwiązanie pozwala latem zaprogramować zasłony tak, aby opuszczały się w najgorętszych lub najbardziej nasłonecznionych fragmentach dnia – twój dom pozostanie chłodny bez konieczności montażu klimatyzacji. Zimą zaś rolety i okiennice będą zamykały się, gdy temperatura spadnie i nie ma Cię w domu.

Zaprogramuj grzejniki

To kolejne rozwiązanie warte uwagi. Możesz sterować grzejnikami z poziomu twojego telefonu albo zaprogramować ogrzewanie tak, aby włączały się kilkanaście minut przed powrotem domowników. To rozwiązanie zmniejszy koszty grzania pomieszczeń w czasie, gdy nikt w nich nie przebywa. Można też dostosować wysokość temperatury do upodobań mieszkańców.

Warto także pomyśleć o zautomatyzowaniu systemu grzania wody ciepłej – tu również warto zsynchronizować jego działanie z rytmem domowym lokatorów. Tak, aby bojler włączał się na pół godziny przed poranną toaletą i w podobnym odstępie czasowym wieczorem. Kolejnym krokiem powinien być zintegrowany system oświetlenia – również dostosowany do rytmu dnia, gaszący światło w pomieszczeniach, gdzie aktualnie nikt nie przebywa.

Inwestycja, która się zwróci

Dzisiejsze rozwiązania pozwalają na całkowitą integrację wszystkich wymienionych wyżej składników. Możemy całością zarządzać już z poziomu naszego telefonu. Warto też pamiętać, że inteligentne rozwiązania stały się przystępne i nie są już przejawem luksusu, na który mogą sobie pozwolić jedynie ekscentryczni bogacze.

Inteligentny dom wymaga oczywiście pewnych nakładów, ale w przyszłości zwrócą się one z nawiązką.

Dodaj komentarz