chwileczkę...
rachunki za ogrzewanie

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Częstą przyczyną wysokich opłat za ogrzewanie są nieszczelne okna i mało funkcjonalne drzwi zewnętrze – może przez nie uciekać aż 20% ciepła. Korzystanie z nowoczesnych rozwiązań pozwala nie tylko na poprawienie komfort życia, ale także na finansową ulgę.

Odpowiednie parametry okien

Decydując się na wybór okien, warto wziąć pod uwagę wartość U, czyli współczynnik przenikania ciepła, który powinien być możliwie najniższy. Współczynnik pozwala bowiem na określenie, czy okna albo drzwi balkonowe wystarczająco zabezpieczają przed utratą ciepła i energii, za którą będziemy musieli płacić, dogrzewając pomieszczenie. Standardowo wartość U dla okien wynosi 1,4-1,7 W/(m2K).

W przypadku okien PCV, na wartość współczynnika przenikania ciepła ma także wpływ ilość komór. Okna mogą mieć ich od 3 do 6. Im jest ich więcej, tym większa jest funkcjonalność samego okna – nie tylko chroni ono przed utratą ciepła, ale także ogranicza zjawisko kondensacji pary wodnej na szybach i wzmacnia konstrukcję, utrudniając włamanie się do mieszkania przez wybicie szyby. Aby jednak parametry cieplne okazały się korzystne, szerokość komory nie powinna być mniejsza niż 5 mm.

Energooszczędne drzwi zewnętrzne

Podobnie, jak w przypadku okien, drzwi zewnętrzne również posiadają swój współczynnik przenikalności ciepła. Wartość ta uzależniona jest od ilości zastosowanych w drzwiach uszczelek, a także od rodzaju i grubości materiału, z jakiego składa się przegroda budowlana. Minimalny współczynnik U w tym wypadku wynosi 2,6 W/(m2K), ale warto szukać takich, których wartość jest niższa niż 2 W/ (m2K).

Wybierając solidne drzwi zewnętrzne, warto zwrócić także uwagę na takie parametry, jak odporność na podmuchy wiatru i wodoszczelność. Jeśli montujemy drzwi na ścianie narażonej na częste oddziaływanie wiatru, dobrym rozwiązaniem będą drzwi otwierane na zewnątrz. Aby zapewnić im jak najniższą przenikalność ciepła, lepiej zrezygnować lub ograniczyć wszelkie powierzchnie szklane, które obniżają parametry techniczne drzwi.

Rolety zewnętrzne – dodatkowe zabezpieczenie

Rolety zamontowane po zewnętrznej części okna mogą dodatkowo wpływać na ograniczenie strat ciepła w pomieszczeniach. Kiedy są opuszczone, skutecznie chronią przed wiatrem, deszczem, śniegiem i niskimi temperaturami. Mogą także stanowić dodatkowe zabezpieczenie dla nieszczelnych okien. Dzięki roletom zewnętrznym, w okresie zimowym oszczędności na rachunkach za ogrzewanie mogą zwiększyć się nawet o 30%.

Dodaj komentarz