chwileczkę...
Salva okna i drzwi

Jaki opał wybrać do ogrzewania domu?

Jeśli posiadamy w naszym domu centralne ogrzewanie, to mamy w czym wybierać. Surowce różnią się efektywnością w dostarczaniu energii cieplnej, ekologicznością czy ceną.

Węgiel kamienny

Ma wysoką wartość opałową (16,7-29,3 MJ/kg) i jest w Polsce łatwo dostępny, dlatego na szeroką skalę wykorzystuje się go do celów grzewczych – rocznie Polacy spalają około 13-18 mln ton. W Europie jest powoli zastępowany przez drewno lub chemicznie przetworzone postacie węgla – koks lub brykiety. Według szacunków jego udział w rynku materiałów opałowych będzie systematycznie spadał.

Węgiel brunatny

Jest bardzo wilgotny i łatwo chłonie wodę przez co jest gorszym paliwem niż jego kamienny odpowiednik. Zawiera też sporo popiołu, którego może być nawet do 50 %. Jest także bardzo mocno zasiarczony – zawiera około 5 % tego składnika. Według obliczeń węgiel kamienny może być nawet trzy razy bardziej wydajny do ogrzewania niż węgiel brunatny.

Drewno opałowe

Bardziej ekologiczne niż węgiel, jednak droższe i trudniejsze do pozyskania. Przed zakupem drewna opałowego trzeba pamiętać, że ważny jest typ kotła. Drewno liściaste jest przeznaczone do kotłów ze zwykłej stali, natomiast drewno iglaste można bezpiecznie spalać w kotłach ze stali kwasoodpornej. Im mniejsza wilgotność drewna, tym lepsze jego spalanie. Coraz popularniejszym sposobem opalania staje się pelet z prasowanych trocin. Są one magazynowane w specjalnych zbiornikach – skąd trafia do kotła. Paliwa nie trzeba więc uzupełniać na bieżąco – wygodne dla użytkownika.

Słoma

Czy wiedzieliście, że według danych około 7 mln ton zostaje na polach? Można ją spalać w kotłach ogrzewania centralnego. Ma ona mniejszą wartość niż węgiel, ale sprawdzi się jako surowiec. Słomę spala się w sprasowanych blokach tzw. balotach – każdy z nich ma wymiary 0,4 x 0,4 x 0,8 m i waży około 10-12 kilogramów. Słoma świeża zawiera dużo wody i ma mniejszą wartość niż słoma szara (składowana).

Dodaj komentarz