chwileczkę...

Jakie drzwi wejściowe wybrać?

Wybór drzwi wejściowych to poważna sprawa. Nie tylko mają pełnić zabezpieczenie twojego domu, ale także będziesz będziesz widział je codziennie. Muszą więc też Ci się podobać. Warto więc porządnie zastanowić się na ich wyborem. Na co zwrócić uwagę?

Ważny materiał

Na początek przyjrzymy się materiałowi, z jakiego zostały wykonane drzwi. Tutaj do wyboru mamy:

  • Drzwi aluminiowe – ich zalety to wysoka trwałość i wytrzymałość przy zachowaniu niskiej masy. Nie ulegają one wypaczeniu i przez długie lata utrzymują swoje wszystkie parametry. Bardzo dobrze wypadają także w parametrze przenikania ciepła. Są z kolei mniej odporne na zadrapania czy wgniecenia.
  • Drzwi metalowe – powracają do łask. Świetnie sprawdzają się jako zabezpieczenie przeciwko pożarom czy włamaniom. Wady? Przy bardzo wysokich temperaturach metal może się nagrzewać. Możemy mieć więc trudności z ich otwieraniem czy zamykaniem. Nie sprawdzą się także, jeśli zależy nam na wyciszeniu pomieszczenia.
  • Drzwi drewniane – dobrze konserwowane potrafią wytrzymać nawet 80 lat. To więc inwestycja na całe życie. Sprawdzają się jako izolator ciepła oraz świetnie tłumią dźwięk.
  • Drzwi kompozytowe – nie wykazują tendencji do sztywnienia i kurczenia, natomiast w temperaturach wysokich zachowują stabilność kształtu. Sprawdzają się jako izolatory ciepła.

Co może pomóc w wyborze?

Materiał to jednak nie wszystko. Ważne są parametry, które zapewnią komfort użytkowania oraz umożliwią oszczędności. Na jakie parametry warto zatem zwrócić uwagę?

  • Szerokość – pamiętajmy o niej zwłaszcza, że kiedyś będziemy przez nie wnosić wielkogabarytowe meble czy sprzęty. Szerokość drzwi nie powinna być mniejsza niż 90 cm. Otwór z kolei do wstawienia drzwi powinien być o 12-15 cm większy, by zmieścić w nim drzwi wraz z ościeżnicą.
  • Wysokość – jeśli nie macie w domu siatkarza bądź koszykarza, to 201 cm powinny sprawić, że nikt nie będzie musiał się specjalnie schylać. Otwór na ich wmontowanie powinien być około 7 cm większy.
  • Współczynnik przenikania ciepła – im niższy, tym lepszą izolacyjność termiczną zapewniają drzwi. Dla standardowych drzwi zewnętrznych nie powinien być on przekraczać 2,6 W/(m2*K). W domach energooszczędnych i pasywnych warto zastosować drzwi o podwyższonych parametrach technicznych, których współczynnik przenikania ciepła jest nie wyższy, niż 1,3 W/(m2*K).

Szukasz drzwi zewnętrznych? Odwiedź salony Salva w Gorzowie Wielkopolskim, Lubinie, Legnicy, Zielonej Górze lub w Poznaniu. Nasi pracownicy chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

Dodaj komentarz