chwileczkę...
przygotowanie wnęki okiennej

Montaż okna – jak przygotować wnękę okienną

Odpowiednie przygotowanie wnęki pod montaż okien to niezbędny i niezwykle ważny etap prac. To od niego zależy czy wykonana stolarka będzie trwała. W przypadku dopiero co powstającego budynku warto ustalić, która ze stron – firma budowlana czy montująca okna – odpowiada za przygotowanie wnęki.

Wyrównanie powierzchni

Otwory okienne w dopiero co wybudowanym domu najczęściej mają otwory o nierównej i nieregularnej powierzchni. Przyczyną są powszechnie stosowane materiały budowlane, takie jak pustaki, gazobeton czy silikaty, których krawędzie nie są wygładzone. Taka nierówna powierzchnia wnęki, w której ma zostać zamontowane okno, musi być bezwzględnie wyrównana. Dopiero po wykonaniu tej czynności możliwe jest przystąpienie do prac stolarskich. Dotyczy to zarówno boków wnęki, jak i dołu oraz góry. Wykorzystywane materiały budowlane mogą zawierać komory, które również należy wyrównać zaprawą.

przygotowanie wnęki okiennej
Surowa wnęka okienna nie przygotowana do montażu stolarki

Zabezpieczenia pod ciepły montaż

Ciepły montaż ma za zadanie zabezpieczenie warstwy izolacji oraz wyeliminowanie przewiewów, dlatego szczególne zadbanie o szczelność jest tutaj niezbędne. Wszelkie otwory na powierzchni wnęki należy zalepić zaprawą upewniając się, że powierzchnia będzie gładka i pozbawiona jakichkolwiek otworów. Nieprawidłowe przygotowanie wnęki w montażu ciepłym może utrudnić naklejenie folii paroszczelnej i tym samym zakłócić działanie całego systemu. Podobnie sytuacja wygląda przy zastosowaniu taśmy rozprężnej – powierzchnia, do której będzie przylegała, musi być idealnie gładka, aby zapewnić szczelność wszystkim nierównościom.

przygotowanie wnęki okiennej
Wnęka wyrównana, gotowa do montażu stolarki

 

Salva – okna i drzwi – bramy – rolety – automatyka – montaż. Okna – Gorzów Wielkopolski – Zielona Góra – Lubin – Poznań.

Dodaj komentarz