chwileczkę...
drzwi wewnętrzne

O czym należy pamiętać kupując drzwi?

Wybór drzwi do mieszkania wcale nie jest taką prostą sprawą – wie o tym każdy, kto stanął przed tym wyzwaniem i szukając rzetelnych informacji zgubił się w gąszczu porad na forach internetowych. Aby ułatwić ten proces, przygotowaliśmy kilka faktów o drzwiach, które należy wziąć pod uwagę, jeszcze przed wyprawą do sklepu.

Drzwi lewe czy prawe?

Strona, z jakiej otwierać się będą drzwi, to niezwykle ważna kwestia, która zdecyduje o ich funkcjonalności i komforcie użytkowania. Dlatego warto ją rozpatrzyć dopiero w momencie, kiedy wiadomo już, jak mniej więcej urządzone zostaną pomieszczenia. Jeśli drzwi wewnętrzne otwierać się będą na komodę i w ten sposób nie będzie możliwe otwarcie ich na oścież, zaburzona zostanie codzienna wygoda domowników. Warto także wziąć pod uwagę rozmieszczenie włączników światła, aby możliwe było korzystanie z nich od razu po wejściu do pokoju.

Otwierane na zewnątrz czy do wewnątrz?

Kolejne pytanie, jakie należy sobie zadać to, czy drzwi powinny otwierać się do środka pomieszczenia czy na zewnątrz. Pamiętaj, że w małych pomieszczeniach, jak łazienka, otwieranie drzwi do wewnątrz może utrudniać poruszanie się. Z kolei sposób otwierania może także zdecydować o bezpieczeństwie. Dlatego zadbaj o to, aby każdy domownik miał zapewnioną swobodę w ruchu i aby żadne drzwi nie stykały się ze sobą nawzajem po otwarciu.

Drewniane, fornirowane czy okleinowe?

Powszechnie panuje pogląd, że drzwi drewniane są bardziej wytrzymałe i trwałe. Nie jest to do końca prawdą, chociaż nie można odmówić drewnianym drzwiom eleganckiego i przykuwającego uwagę wyglądu. Ze względu na surowiec, z którego są wykonane, są również znacznie droższe. Dla osób, które szukają tańszych rozwiązań, lepszym wyborem są drzwi fornirowane albo okleinowe. Równie trwałe, co drzwi z drewna. Fornir to rodzaj okleiny uzyskiwany dzięki skrawaniu drewna. Drzwi fornirowane są więc łudząco podobne do drzwi drewnianych. Okleina jest natomiast materiałem sztucznym. Umożliwia dowolny wybór wzorów i kolorów, jest odporna na uszkodzenia i najtańsza z zaproponowanych rozwiązań. Kiedy pojawia się konieczność zakupienia kilku par drzwi naraz, te z okleiny mogą okazać się najbardziej optymalne dla naszej kieszeni.

Jakie drzwi do łazienki?

Drzwi łazienkowe powinny pełnić przede wszystkim funkcje wentylacyjne, dopiero na drugim miejscu – estetyczne. W dzisiejszych czasach można jednak pogodzić jedno z drugim, decydując się na drzwi z odpowiednią wentylacją – kratką wentylacyjną, okrągłymi tulejami czy otworem między podłogą a skrzydłem. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami prawa budowlanego, warunki wentylacji spełnia jedynie kratka wentylacyjna, zamontowana na dole drzwi.

Dodaj komentarz