chwileczkę...
okna dachowe

Okna na poddasze – jakie wybrać?

Funkcja okien dachowych nie sprowadza się jedynie do zapewnienia pomieszczeniu odpowiedniego nasłonecznienia, choć jest to cel nadrzędny. Okna na poddasze muszą zapewniać także komfort obsługi i bezpieczeństwo użytkowania. Domownicy docenią także możliwość podziwiania widoków za oknem.

Zalety okien połaciowych

Najbardziej optymalny dopływ światła naturalnego na poddaszu zapewniają okna połaciowe, ponieważ zajmują większą część dachu niż okna pionowe. Im większa powierzchnia okien, tym więcej promieni słonecznych wpada do środka. Wybierając to rozwiązanie, trzeba zwrócić uwagę na kąt nachylenia dachu i wysokość ścianki kolankowej, jeśli uwzględnia ją architektura budynku. Jeżeli kąt nachylenia dachu jest niewielki, warto wybrać dłuższe okno. Zapewni to lepszą widoczność i – znowu – lepszy dopływ światła. Jeśli natomiast ścianka kolankowa jest tak wysoka, że zamontowane nad nią okno ograniczy widoczność, warto rozważyć zamontowanie dodatkowego okna pionowego na ściance albo okna kolankowego.

Okna obrotowe, a może uchylno-przesuwne?

Istnieje wiele rodzajów okien dachowych, różniących się między sobą sposobem obsługi i funkcjami. Ciągle największą popularnością cieszą się okna obrotowe, które nie sprzyjają bezpieczeństwu. Oś obrotu skrzydła znajduje się dokładnie w połowie wysokości ościeżnicy, co sprawia, że domownicy muszą uważać, aby nie uderzyć się w głowę. Lepszym rozwiązaniem mogą się okazać okna wysokoosiowe, których oś znajduje się wyżej. Jeszcze większe możliwości oferują okna uchylno-obrotowe i uchylno-przesuwne, które można również wysunąć w poziomie.

Okna balkonowe na poddaszu

W pomieszczeniach użytkowych pod pochyłym dachem można zamontować także okno balkonowe. Jego dolne skrzydło otwiera się do przodu, a górne – do góry. Tworzy się wówczas niewielki balkonik z barierkami po bokach. Modyfikacją okna balkonowego jest okno kolankowe. Również składa się z dwóch skrzydeł, przy czym dolne skrzydło nie otwiera się w ogóle, a górne otwiera się do góry. W domach z dziećmi takie okna dachowe mogą okazać się bardziej bezpiecznym rozwiązaniem.

Planujesz kupno okna dachowego? Skontaktuj się z naszym przedstawicielem. Salva – Okna dachowe – Gorzów Wielkopolski – Okna na poddasze – Zielona Góra – Poznań – Lubin – Poznań

Dodaj komentarz