chwileczkę...
montaż drzwi tarasowych

Prawidłowy montaż drzwi tarasowych i balkonowych

Zamontowanie drzwi i okien tarasowych bez wylanej posadzki wymaga zastosowania odpowiedniej technologii. Jeśli chcesz mieć pewność, że ekipa remontowa wie, co robi, przeczytaj o najczęstszych błędach podczas montażu drzwi tarasowych.

Brak posadzki a montaż drzwi

Aby drzwi tarasowe lub balkonowe zachowały swoje właściwości termoizolacyjne, ich montaż powinien zapewniać im stabilne i trwałe oparcie w ławie fundamentowej lub stropie. Z tego powodu podpieranie ich cegłami czy innymi materiałami jest niedopuszczalne i warto na to zwrócić uwagę, ustalając przebieg prac z ekipą remontową. Wielu specjalistów pozostawia kwestię podpory ekipie, zajmującej się elewacją budynku – to podstawowy błąd podczas montowania drzwi wyjściowych na taras. Jeżeli Twoja ekipa remontowa proponuje takie rozwiązanie, to znak, że lepiej znaleźć inną.

montaż drzwi tarasowych
Przykład niepoprawnego montażu drzwi tarasowych

Czym grozi nieprawidłowy montaż

Dlaczego to takie ważne? Z kilku powodów. Przede wszystkim brak stabilnego podparcia na etapie montażu spowoduje, że drzwi stracą swoją funkcjonalność. Ułożenie ich na luźnych cegłach doprowadzi do wygięcia dolnej ramy oraz nieprawidłowego funkcjonowania skrzydeł. Dalsze problemy wystąpią w okresie zimowym, kiedy do wnętrza pomieszczenia dostawać się będzie zimne powietrze, a próg zacznie zamarzać. Niewłaściwy montaż spowoduje także, że izolacja przeciwwilgociowa od zewnątrz będzie nieefektywna.

Sposoby montażu drzwi tarasowych

Jeśli montaż drzwi wykonywany jest przed wylaniem posadzki, można zastosować jedno z trzech rozwiązań. Pierwszym z nich jest podmurowanie drzwi bloczkami i ich docieplenie. Minusem takiego działania jest jednak utrudnione wykonanie zewnętrznej izolacji tarasu. Dlatego lepszym i bardziej powszechnym rozwiązaniem jest zastosowanie systemowego profilu bazowego lub poszerzenia. Są one przykręcane od spodu do ramy drzwi, zapewniając jej podparcie na całej szerokości, zapewniając odpowiednią izolację. Profil powinien być przy tym odrobinę cofnięty, aby ułatwić wykonanie zewnętrznej izolacji. Jeśli jednak drzwi osadzone są na wysokości powyżej 20 cm, najlepiej zastosować kombinację obu tych rozwiązań, czyli najpierw wykonać podmurowanie, a następnie zastosować systemowe podparcie. Dzięki temu zapobiegniemy zjawisku wypychania profili na zewnątrz, które często ma miejsce przy wyższych osadzeniach.

montaż drzwi tarasowych
Prawidłowy montaż drzwi tarasowych i balkonowych

Komu zlecić montaż drzwi tarasowych

Usługę montażu oferuje większość firm, sprzedających drzwi i okna i do nich warto zwrócić się w pierwszej kolejności. Po przeczytaniu naszych porad i krótkiej rozmowie z fachowcami, od razu zorientujesz się, czy jest to ekipa warta zaufania czy niekoniecznie. Na co jeszcze zwrócić uwagę, kiedy specjaliści przystąpią do pracy? Upewnij się, że przed montażem oczyszczone zostało podłoże z gruzu i pyłu. Sprawdź, czy zastosowane zostały listwy progowe, których nie można na tym etapie pominąć. Zweryfikuj, czy styk ze ścianą jest prawidłowo uszczelniony.

Dodaj komentarz