chwileczkę...
rolety zewnętrzne

Rolety natynkowe, podtynkowe i nadstawne – czym się różnią i które wybrać?

System rolet zewnętrznych pozwala na ochronę budynku przed działaniem czynników klimatycznych, zapewnia odpowiednią temperaturę wewnątrz pomieszczeń, chroni przed hałasem, a do tego stanowi przeszkodę dla włamywaczy. Nie mówiąc o walorach estetycznych takiego rozwiązania. Decydując się na zakup rolet zewnętrznych, spotkać się można jednak z nazewnictwem, które może wprowadzić w zakłopotanie. Czym się różnią rolety natynkowe, podtynkowe i nadstawne? Podpowiadamy.

Rolety natynkowe

Najbardziej powszechnym systemem, na który decyduje się najwięcej kupujących, są rolety natynkowe. Wynika to z faktu, że nie muszą być uwzględniane w projekcie domu – ich montaż może zostać wykonany w dowolnym momencie. Skrzynka rolety natynkowej montowana jest bowiem na murze ponad wnęką okienną lub w samej wnęce. Aby zapewnić całości estetyczny wygląd, skrzynki rolety natynkowej dostępne są w różnych kolorach oraz kształtach – mogą być prostokątne, okrągłe albo ścięte pod kątem.

roleta natynkowa

Rolety podtynkowe

Montowane we wnęce nadproża rolety podtynkowe to rozwiązanie, które trzeba zaplanować jeszcze na etapie powstawania projektu domu. Stanowią one element elewacji, co sprawia, że są niemal niewidoczne i doskonale komponują się z całym budynkiem. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest ograniczenie strat ciepła, co pozwala na oszczędności w ogrzewaniu budynku zimą i zapewnia optymalną temperaturę pomieszczeń latem.

roleta podtynkowa

Rolety nadstawne

Kolejne rozwiązanie dla osób, które jeszcze nie rozpoczęły budowy domu, to rolety nadstawne. Są one montowane najpierw na oknie, a następnie – wraz z oknem – umieszczane we wnęce okiennej. Podobnie, jak w przypadku rolet podtynkowych, pokrywa rewizyjna znajduje się w dolnej części kasety albo z tyłu. Rozwiązanie to zapewnia wysoką termoizolacyjność i stanowi doskonałe zabezpieczenie antywłamaniowe. Szeroki wybór kolorów rolet, skrzynek i prowadnic pozwala na zapewnienie im spójności z elewacją budynku.

roleta nadstawna

Dodaj komentarz