chwileczkę...
okna gorzów wielkopolski

Wybierasz parapet wewnętrzny? Nie zapomnij o tych zasadach

Parapet w pomieszczeniach pełni wiele funkcji. Jego wybór powinien być więc uzależniony nie tylko od wystroju wnętrza, ale również od rodzaju okna i jego właściwości.

Do czego służą parapety?

Wybierając parapet wewnętrzny, często kupujący kierują się w pierwszej kolejności jego wyglądem oraz materiałem, z jakiego są wykonane. Tymczasem walory estetyczne to nie jedyne zalety tego elementu wykończenia wnętrz. Przede wszystkim parapet zabezpiecza płaszczyznę pod oknem i stanowi dodatkową ochronę przed przenikaniem zimna. Dzięki niemu bezpieczna jest także ściana i podłoga, jeśli zapomnimy zamknąć okno w czasie deszczu. Parapet chroni również kaloryfer, a do tego zapewnia prawidłowy przepływ ciepłego powietrza do środka pomieszczenia.

okna gorzów wielkopolski

Parapet a pomieszczenie

Oprócz odpowiedniego dopasowania parapetu do okna, ważne jest także zastosowanie odpowiednich materiałów w pomieszczeniach narażonych na dużą wilgotność i zmiany temperatury. Chodzi oczywiście o kuchnię i łazienkę. Naturalnym wyborem wydaje się w tym przypadku parapet granitowy, który jest bardzo twardy, wykazuje wysoką odporność nie tylko na uszkodzenia, ale także na przebarwienia. Minusem tego rozwiązania jest jednak konieczność regularnej pielęgnacji i wysoka cena. Dlatego warto rozważyć zamontowanie parapetu ze sztucznego kamienia, np. konglomeratu, kompozytu mineralnego czy aglomarmuru. Materiały te są mniej kłopotliwe w utrzymaniu, oferują szeroką gamę kolorystyczną i są zdecydowanie tańsze.

okna gorzów wielkopolski

Zasady wykończenia wnętrz a wybór parapetu

Parapet wewnętrzny powinien w pierwszej kolejności odpowiadać kolorystyce wnętrza, dlatego najlepiej dopasowywać go do podłogi i koloru mebli. Nie mniejsze znaczenie ma oczywiście sam kolor okna, a także ścian i przyszłych zasłon. Może on nawiązywać do głównego motywu w wystroju wnętrz albo stanowić wobec niego kontrast. Dobrą praktyką jest natomiast wybór stonowanych barw i mniej dekoracyjnej faktury, która mogłaby nie współgrać z otoczeniem i samym oknem. Pamiętaj, aby parapet wewnętrzny nie dominował w pomieszczeniu, ale stanowił jego estetyczne wykończenie.

okna gorzów wielkopolski

Jak wybrać parapet wewnętrzny? Skontaktuj się z doradcą!

Parapety różnią się między sobą materiałem, z jakiego są wykonane, gamą kolorystyczną, właściwościami. Sam wybór parapetu, który będzie idealnie komponował się w planowanej przestrzeni, może przysporzyć trudności. Do tego dochodzą kwestie techniczne i funkcjonalne, o których łatwo zapomnieć, chcąc stworzyć wymarzone wnętrze. Jeśli interesują Cię parapety Gorzów Wielkopolski, jeszcze dziś skontaktuj się z naszym przedstawicielem handlowym, który pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie dla Ciebie. Jesteśmy też w Zielonej Górze, Poznaniu i Lubinie! Zapraszamy do salonów Salva.

 

Michał Piekarz

Przedstawiciel handlowy Gorzów Wielkopolski

Tel.: 536 300 788

E-mail: michal.piekarz@salva.com.pl

 

Znajdź salon w swojej miejscowości >> Salva Okna i Drzwi

Dodaj komentarz